2 min read

Bir veritabanının UML modelini çıkarma

Bu yazıda Northwind veritabanının Reverse Engineer yöntemiyle UML diyagramını çıkarıp inceliyoruz.
Bir veritabanının UML modelini çıkarma

Bazen veritabanı yapısını, veya tablolar arasındaki bağlantıları görmekte zorlanırız. Özellikle de kurumsal veritabanlarında kaybolmak çok da zor değil. Bu gibi durumlarda büyük resmi görmek açısından bunların UML diyagramını çıkararak inceleyebiliyoruz.

MySql Workbench ile çıkardığınız diyagramı kaydedip, üzerinde çalışabilir, hatta buna benzer bir veritabanı olarak kendi projelerinizde kullanabilirsiniz.

Öncelikle ben Northwind örnek veritabanını seçip Database->Reverse Engineer seçerek işlemi başlatıyorum. İşlem tamamlandığında modelin bütünüyle bir diyagram olarak tek sayfada görebiliyoruz.

Not: Dilerseniz Model ayarlarından relationship gösterimini UML formatında (0..1 veya 0..* gibi) seçebilirsiniz.
Northwind veritabanının modeli
Yakın görünüm. UML notasyonu ile orders tablosu bağlantılarının genelde one-to-many olduğunu görüyoruz.

Burayı incelerken neredeyse bütün tabloların orders yani sipariş tablosu ile bağlantılı olduğunu görebiliyoruz. Tablo bağlantılarına genellikle one-to-many şeklinde, yani bir sipariş için bir veya daha fazla kayıt olacak şekilde bir koşul getirilmiş.

Diyagramın model ayarlarından sadece foreign key alanlarının gösterildiği görünüme geçtiğimizde tabloların arasındaki bağlantılar daha da netleşiyor.

Sadeleştirilmiş görünümde ilişkiler net bir şekilde görülüyor.
Yakından görünüm.

Bu modeli kaydederseniz bu model dosyası ileride referans amaçlı kullanabileceğiniz güzel bir kaynak olacaktır.

Ayrıca Export ederek modelin resmini de saklayabiliriz.

Veya bu modele dayanarak Forward Engineer yöntemiyle  CREATE scriptini yazdırabiliriz.

Modele kullanıcı eklemek ve yetkilendirmek de mümkün. Örneğin sadece okuma yetkisi olan bir kullanıcı oluşturup modele ekleyebiliriz.

Son söz.

Veritabanı tasarımlarını incelemek için MySql workbench'in Reverse Engineer özelliğini kullanarak Northwind veritabanının UML Diyagramını çıkardık. Ortaya çıkan modeli bir dosya şeklinde kaydettik. Bundan sonra bu gibi bir çok veritabanından aldığınız modelleri zaman zaman inceleyebilir, fikir almak için güzel birer referans olarak kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.